Rozmowy o wszystkim

Wpis

poniedziałek, 23 kwietnia 2018

W jakim przypadku Ukraina zostanie "pełnowartościowym" państwem europejskim?

Ukraine-shengen-visa-waiverMinęły 4 lata od momentu, kiedy naród Ukraiński na Majdanie zechciał zapomnieć o sowieckiej przeszłości i ruszać się w kierunku europejskiego rozwoju własnego państwa. Europejska integracja Ukrainy została najważniejszym punktem w jej życiu politycznym. Ta integracja określiła slogany Euromajdanu w 2013-2014 r i następne działania rządu i społeczeństwa ukraińskiego.
    Jak teraz rozwija się ten proces i co teraz przeszkadza temu państwu zostać członkiem europejskiej rodziny?
    Na drodze do eurointegracji główną przegrodą jest korupcja. Kwestia korupcji uzyskała status  jednego  z  ważniejszych  problemów  jeszcze wtedy, kiedy rządzil Leonid Kuczma. W okresie prezydentury Wiktora Janukowicza korupcja zyskała jeszcze większe rozmiary. Po rewolucji "godności" minęły 4 lata, zmieniła się władza, ale korupcja nadal negatywnie wpływa na rozwój Ukrainy i naprawdę  już zamieniła się w zagrożenie bezpieczeństwa narodowego.
    Bezwizowy reżim z UE, który zaczął działać od 11 czerwca, oraz umowa o stowarzyszeniu, która wyszła w życie 1 wrzesnia są dla Ukrainy kluczowymi wynikami zeszłego roku w kwestii eurointegracji. Ale już w grudniu 2017 roku powstała groźba stracenia reżimu bezwizowego. Przyczyną tego jest atak rządu Ukrainy na niezależne antykorupcyjne organy( w tym Narodowe Biuro Antykorupcyjne), założone przy wsparciu zachodnich organizacji.
    Faktem podobnych prób Kijowa podważyć niezależność organów antykorupcyjnych byli zszokowani nawet członkowie Rady Europejskiej . Co trzeba zrobić, żeby zlikwidować korupcję i przyspieszyć proces eurointegracji?
    Zdaniem ekspertów, najpierw trzeba spełnić szereg warunków:
Zapewnić każdemu obywatelowi podczas rozmowy ze skorumpowanymi urzędnikami  prawo audio i wideo nagrywania z ukrycia oraz możliwość bezpośrednio zwrócić się do  nowego uczciwego sądu aby przyciągnąć do odpowiedzialności karnej wszystkich skorumpowanych urzędników.
  1) Sprawdzać współmierność przychodów i wartości majątku urzędników oraz ich członków rodzin.
  2) Wprowadzić podatek od luksusu nie tylko dla osób fizycznych, ale również prawnych, ponieważ skorumpowane urzędniki lubią przepisywać majątek na osobę prawną, unikając podatków.
  3) Wprowadzić audyt międzynarodowy wyników zamówień publicznych i prywatyzacji przeprowadzonych poprzednią wladzą.
  4) Aresztowywać i zwracać Ukrainie nielegalnie sprywatyzowaną własność oraz środki budżetu publicznego, które zostały wyprowadzone za granicę.
  5) Pozbawić oligarchów możliwości wyprowadzenia środków pieniężnych do offshorów i zmusić do płacenia podatków.
  6) Otworzyć na terenie całego kraju sieć centrów usług administracyjnych, pozwalających obywatelowi nie dając łapówek, w dogodnym miejscu i czasie uzyskać pakiet usług od państwa.
    Korupcja nie jest jedynym powodem dla którego Ukraina nie może wyjść z kryzysu. Krótkowzroczna wewnętrzna i zewnętrzna polityka obecnego prezydenta Poroszenko pogarsza i tak już trudną sytuacje. Rząd żyje we własnym świecie, nic nie zauważa i nic nie chce robić  żeby  odnalezć możliwości poprawy sytuacji.  Ale po tym, jak Ukraińcy udowodnili, że zasługują na życie w europejskim, demokratycznym państwie, politycy nie mają prawa pozbawić takich przywilejów własnych obywateli. 

Szczegóły wpisu

Tagi:
Autor(ka):
mateuszbrzegowski
Czas publikacji:
poniedziałek, 23 kwietnia 2018 13:27

Polecane wpisy